Proč po návratu z dovolené toužíme jet hned na další… Dá se to překonat?

Newspaper

Plážové osušky a plavky jsou sotva ve skříni, ale my už plánujeme novou dovolenou. Proč máme touhu tak brzy vyrazit na dovolenou znovu? Na otázku odpovídá francouzský deník Le Figaro.

V dobách pandemie možná ještě více než kdy jindy toužíme vyrazit znovu na dovolenou a dát sbohem všedním dnům.
Když se vrátíme z dovolené a díváme se na fotografie v mobilu, máme v hlavě jedinou myšlenku: vrátit se tam. Možná je tato touha ještě silnější v době pandemie. Jsme-li rodiči, začínáme počítat dny do podzimních prázdnin. Potřebujeme obnovit síly a znovu se nadechnout.

Koronavirus zničil i turismus. Které země jsou na tom nejhůře?
„V letním období se cítíme jako v ráji, nečekané a neobvyklé zkušenosti vyvolávají pocit nadřazenosti a uspokojení,“ říká psycholog Boris Charpentier. Jakmile se vrátíme do běžného života, jsme jen jedním z mnoha ostatních a máme zase povinnosti. To vyvolává jen málo uspokojení nebo dokonce vůbec žádné. „Při tomto opětovném přizpůsobování vylučujeme stresový hormon kortizol,“ upřesňuje psycholožka Marie-Estalle Dupontová.

Sotva jsme odložili zavazadla, hned si na internetu prohlížíme nové nabídky, zjišťujeme cenu jízdenek a plánujeme případné letní tábory pro děti. Dupontová považuje plánování další dovolené za důležitou etapu. „Je to mechanismus zdravé sebeobrany, kterým zaháníme drobné frustrace. Na emocionální úrovni hledíme na budoucnost klidněji, když se vracíme k rutině a svým závazkům,“ uvádí Boris Charpentier. „Přípravy na novou dovolenou přinášejí tolik radosti, jako událost sama, a těšíme se na to, jak ji budeme sdílet se svými blízkými,“ dodává Marie-Estalle Dupontová.

Ne všichni ale mají možnost jít zase brzy za sluncem. Experti proto radí, jak překonat období nástupu k běžnému životu. Především není dobré odsouvat odchod z dovolené na poslední minutu. „Pokud zkrátíme dovolenou o jeden-dva dny, umožní nám to lépe bojovat se stresem a připravit se na všední dny,“ zdůrazňuje Dupontová.

Každý má práh tolerance, který je mu vlastní, a musí znát své meze. Můžeme se například ptát, proč máme úzkost či proč, sotva se pustíme do práce, chceme zase skončit.

Po úvahách můžeme přejít k činu. Je vhodné ujasnit si, co nás v nadcházející době čeká. Můžeme se především zaměřit na hodnoty, které nám dávají smysl, jako je dobročinnost nebo vzájemná pomoc a trávit alespoň nějaké chvíle s rodinou. Zkrátka když tendenci obrátíme, snáze získáme kontrolu nad tím, co nás po dovolené čeká, říká Boris Charpentier.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora