Specifika pojištění pro pěstouny a děti v pěstounské péči

Newspaper

Děti jsou dětmi vždy a za všech okolností. Bývá s nimi spousta radostí i starostí. Ne všechny ovšem mají to štěstí, aby vyrůstaly ve vlastní rodině. V některých případech jim jejich rodiče nahrazují obětaví pěstouni, kteří se o ně starají jako o vlastní. Tato bohulibá a náročná aktivita s sebou ovšem nese jistá rizika, na která je třeba pamatovat. A pokud byste se rozhodli do pěstounské práce pustit, nezapomeňte se proto také náležitě pojistit.

Pojištění v pěstounské rodině

Pěstounská péče není považována za sociální službu podle zákona č. 108/2006 sbírky, tudíž se nepočítá s tím, že by pro ni muselo být ze zákona sjednáno například pojištění obecné odpovědnosti za škodu ani další související náležitosti, včetně výkonu sociálně-právní ochrany dětí. Záleží tedy vždy na pěstounech, zda a jaké pojištění se rozhodnou uzavřít. Jako soukromá fyzická osoba se přitom s žádostí o sjednání pojištění mohou obrátit na kteroukoliv pojišťovnu dle svého vlastního uvážení.

Jak správně nastavit pojištění pro pěstouny?

Pěstounská péče je z legislativního hlediska poměrně složitou oblastí, s čímž také souvisí několik různých variant možných pojistných vztahů a situací. Při sjednávání pojistných smluv je tak vhodné, aby se pěstouni obrátili na specialisty přímo na pobočce své pojišťovny, kteří jim ochotně poradí.

Zároveň je třeba si uvědomit, že pojišťovny zpravidla nepojišťují situace, kdy dítě způsobí škodu v rodině pěstounů – například když něco nedopatřením rozbije. Na druhou stranu ale v rámci běžného pojištění odpovědnosti občanů, které lze sjednat samostatně či jako součást pojištění domácnosti, lze bez problémů pokrýt situace, kdy dojde k poškození cizí věci či újmě na zdraví mimo rodinu pěstounů.

Důležitou položku mezi pojistkami, kterou by pěstouni neměli opomenout, pak představuje také úrazové a životní pojištění pro děti, které by mělo pokrývat co možná nejširší spektrum pojistných rizik.

Obecně platí, že u pěstounské péče můžeme rozlišit 3 základní typy pojistných vztahů:

  1. Pojištění občanské odpovědnosti (když dítě způsobí škodu někomu cizímu).
  2. Úrazové a životní pojištění dítěte a pěstouna (pro situaci, kdy pěstoun nemá práva zákonného zástupce).
  3. Úrazové a životní pojištění dítěte a pěstouna (pro situaci, kdy pěstoun má práva zákonného zástupce).

Pojištění, pěstouni a zákonní zástupci dítěte

Pěstouni totiž obvykle nejsou v pozici zákonného zástupce dítěte: tím bývají stále rodiče. Role zákonných zástupců na pěstouny ovšem může v některých případech přejít – například pokud by byli rodiče zbaveni rodičovské odpovědnosti.

To vše je třeba při sjednávání pojištění zohlednit a uvědomit si, že k některým úkonům je souhlas zákonného zástupce dítěte nezbytný. Zákonným zástupcům – nikoli pěstounům, ačkoli to budou právě oni, kdo pojistnou smlouvu uzavřeli – také bude obvykle vyplaceno odškodné v případě pojistné události (například úrazu dítěte). Nicméně některé pojišťovny umožňují výplatu odškodného i přímo pojistníkům, tedy pěstounům.[PB1] 


- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora