Hygienici upozorňují na nebezpečné kosmetické výrobky – krém a vlhčené utěrky

Newspaper

Úřad veřejného zdravotnictví SR (ÚVZ SR) upozorňuje na čtveřici nebezpečných výrobků.

Výrobky do rychlého výstražného systému pro nepotravinářské výrobky (RAPEX) nahlásily kontrolní orgány v Rakousku a na Kypru. Ve třech případech se jedná o stokusové balení vlhčených utěrek značky Optimal z Albánie.

Stokusové balení vlhčených utěrek značky Optimal.
Testy odhalily, že se ve vlhčených utěrkách s vůněmi aloe vera, levandule a heřmánku od uvedeného výrobce nachází směs konzervačních látek obsahující methylchlorizothiazolinon a methylizothiazolinon, které jsou v rozporu se Seznamem konzervačních látek povolených v kosmetických výrobcích v zemích Evropské unie. Tyto konzervační látky přitom výrobce neuvádí na obalu výrobku. Podle hygieniků by výrobky mohly způsobit u citlivých osob alergickou reakci.

Sonnencreme SolarTea Bio ve 100 mililitrovém balení od italského výrobce značky SolarTea.
Do systému byl nahlášen i opalovací krém Sonnencreme SolarTea Bio ve 100 mililitrovém balení od italského výrobce značky SolarTea. Ten je nabízen v některých e-shopech. Na základě analýz bylo zjištěno, že opalovací krém ve skutečnosti obsahuje nižší faktor sluneční ochrany, než výrobce deklaruje na obalu. Spotřebitele proto může uvést v omyl tvrzení, že výrobek poskytuje vysokou ochranu a je vhodný pro lidi s citlivou a světlou pokožkou. Takoví lidé jsou obzvlášť citliví na spálení od slunce a preferují proto výrobky s vysokou nebo velmi vysokou úrovní ochrany. Uživatel tak nemusí být dostatečně chráněn proti UV záření, čímž se zvyšuje riziko spálení nebo rakoviny kůže.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora