Ať to zní jako klišé, základem každého úspěchu jsou sympatie. Ty potřebujete i tehdy, ucházíte-li se o nové pracovní místo.
Usmívejte se. Každý má rád pozitivně naladěné lidi. Úsměv zjemní vaše rysy obličeje a vy se stáváte sympatickým pro své okolí.
Zkuste se vcítit do pozice personalisty, který musí na konkrétní pracovní místo přijmout co nejvhodnějšího uchazeče. Ten musí splňovat nejen odborné požadavky zaměstnavatele, ale také ty osobnostní. Personalista či vedoucí zná náplň pracovní pozice i kolektiv ve kterém bude přijatý zaměstnanec pracovat a tak vybere toho, kdo se bude požadavkům přibližovat nejvíce.
Výzkumy ukázaly, že prvních 4 až 5 minut jsou při utkání nejdůležitější. Během této doby obvykle stihneme pouze pozdravit. Ovšem ten druhý to může vidět jinak. On si na začátku setkání s vámi nevšímá vašeho verbálního, ale neverbálního projevu. Tedy pohyby, gesta, mimiku a výraz tváře, postoj těla či to, v jaké poloze máte ruce a nohy. Všechno toto se děje na podvědomé úrovni.
Chcete zapůsobit? Osvojte si tyto rady:
Správně upravené obočí dodá vašemu výrazu tváře jiný rozměr. S pěkně tvarovaným obočím se může váš obličej rozzářit. Nevěříte? Vyzkoušejte si to před zrcadlem. Jedno obočí si upravte do správného tvaru a druhé nechte „nedotčené“. Vidíte rozdíl?
Usmívejte se. Každý má rád pozitivně naladěné lidi. Úsměv zjemní vaše rysy obličeje a vy se stáváte sympatickým pro své okolí.
Neuhýbejte pohledům. Psychologové říkají, že ten, kdo se nedívá přímo do očí, něco skrývá. Vyvarujte se toho. Pozor si dávejte také na příliš zkoumavé pohledy či na velmi dlouhý pohled personalistky do dekoltu.
Dbejte, aby váš hlas a to, co říkáte, neznělo příliš agresivní, povýšeně, autoritativní. Klidný a měkký hlas je to, co je uchu lahodící.
Stisk ruky při podávání má být pevný. Ne však tak, abyste druhému člověku způsobili podlitiny. Ani extrém „mrtvé ryby“, když se vaše ruka téměř nedotkne podávané, není moc dobrým začátkem.
Máte studené ruce? Před podáním si je zkuste alespoň trochu zahřát například třením. Nikomu není příjemné dotýkat se „mrazničky“.
Zapomeňte na zkřížené nohy a ruce. Druhé straně dáváte signál, že si držíte odstup a nepřipustíte si ji blíže, že její rady, doporučení či nápady odmítáte už na začátku.
Vyberte si oblečení ve správných barvách. Ideální je pokud šedou, černou nebo tmavomodrou doplníte zelenými, bílými nebo žlutými doplňky (například šátkem, sponou, náramkem).
Poslouchejte pozorně, když personalista mluví. I kdyby se vám zdálo, že je to nudné. Nikdy totiž nevíte, kdy zazní kontrolní otázka a vy nebudete umět odpovědět.
Aktivně se zajímejte o pracovní pozici io společnost. Ptejte se na všechno, co vás zajímá.
Buďte pozitivně naladěný. Starosti o rodinu či partnera nechte za dveřmi. Na pracovním pohovoru vám nepomohou, spíše naopak.
https://zpravyaktuality.cz/v-nove-praci-mi-nakazali-nakoupit-nove-obleceni-abych-byla-reprezentativni-kde-na-to-ale-vzit/
https://nezavislelisty.cz/pojisteni-proti-ztrate-zamestnani-lze-ho-zridit-u-kazdeho-typu-pujcky/
https://radnicnilist.cz/zaridte-si-interier-podle-nejnovejsich-trendu/