Do práce chodíme i během nemoci. Nejčastěji pro peníze

Newspaper

Až 39 procent z nich se totiž bojí, že by s nemocenskou nevyšlo v rámci měsíčního rozpočtu, 28 procent za sebe nemá náhradu a sedm procent zaměstnanců se bojí výpovědi.

Tyto údaje vyplynuly z průzkumu na českém portálu Prace.cz, kterého se zúčastnilo 3353 lidí. Z nich jen 11 procent zůstává doma na nemocenské a dalších osm procent si bere během období nemoci dovolenou.

„Chodit do práce během chřipky nebo virózy je bezohledné zejména vůči kolegům, i když můžeme chápat, že pokles příjmů je zejména u profesí závislých na provizích nebo spropitném výrazný. I manažer by měl zasáhnout. Situace, kdy lehne s chřipkou najednou celé oddělení, pro něj bude velmi nepříjemná,“ míní Hana Kostovičová z Prace.cz.

Právě proto v některých firmách již začaly nabízet takzvané sickdays, většinou tři dny, které lze proležet doma bez ztráty nároku na celý plat. Spolu s víkendem obvykle k vyléčení virózy stačí, nemocný ale zároveň nenakazí celý kolektiv.

V některých podnicích a firmách je možné dohodnout se na přehození změn, iv tom případě je nárok na standardní mzdu. Nelze však nutit zaměstnance nastoupit do práce během nemoci.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora