Až 39 procent z nich se totiž bojí, že by s nemocenskou nevyšlo v rámci měsíčního rozpočtu, 28 procent za sebe nemá náhradu a sedm procent zaměstnanců se bojí výpovědi.
Tyto údaje vyplynuly z průzkumu na českém portálu Prace.cz, kterého se zúčastnilo 3353 lidí. Z nich jen 11 procent zůstává doma na nemocenské a dalších osm procent si bere během období nemoci dovolenou.
„Chodit do práce během chřipky nebo virózy je bezohledné zejména vůči kolegům, i když můžeme chápat, že pokles příjmů je zejména u profesí závislých na provizích nebo spropitném výrazný. I manažer by měl zasáhnout. Situace, kdy lehne s chřipkou najednou celé oddělení, pro něj bude velmi nepříjemná,“ míní Hana Kostovičová z Prace.cz.
Právě proto v některých firmách již začaly nabízet takzvané sickdays, většinou tři dny, které lze proležet doma bez ztráty nároku na celý plat. Spolu s víkendem obvykle k vyléčení virózy stačí, nemocný ale zároveň nenakazí celý kolektiv.
V některých podnicích a firmách je možné dohodnout se na přehození změn, iv tom případě je nárok na standardní mzdu. Nelze však nutit zaměstnance nastoupit do práce během nemoci.
https://moderni-zena.cz/stolni-lampa-ma-velky-vyznam-bez-ni-by-to-jednoduse-neslo/
https://webzeny.cz/faktory-ktere-mohou-zkomplikovat-tehotenstvi/
https://zurnalprozeny.cz/zmocnila-se-vas-podzimni-deprese-takto-s-ni-zatocte/