Jen slunce nám dostatek vitamínu D nezajistí

Newspaper

Vitamín, který vyrábí sluníčko, alespoň tak nás to ve škole učili. Celý proces je trochu náročnější, ale bez vitamínu D se naše tělo jen těžko obejde. Přesto ho však můžeme mít nedostatek.

Bez vitamínů a minerálů bychom dlouho nežili, protože je náš organismus potřebuje k mnoha procesům a funkcím, které každou vteřinu probíhají a není možné bez nich fungovat. Většinu z nich si neumí vyrobit, ale vitamín D je výjimka, tělo jej ze slunečního záření dopadajícího na pokožku dokáže syntetizovat. V létě ale používáme stále častěji opalovací krémy, které snižuje schopnost absorbovat UVB záření a také zakrývání pokožky oblečením omezuje množství tohoto záření. Vitamín D3 tak nemusí tvořit tělo v dostatečné míře a časem se mohou projevit nepříjemné zdravotní komplikace. Bolesti svalů a kostí nebo osteoporóza u žen jsou nejčastější příznaky nedostatku vitamínu D u dospělých. U dětí to může být zvýšená kazivost zubů či nemoc křivice, která se projevuje těžkou poruchou tvorby kostí, což vede k jejich měknutí a deformacím. Následky křivice jsou problémy s chůzí a deformace přirozeného zakřivení páteře.

V minulosti se často užíval rybí tuk, který ale nijak dobře nechutnal, dnes již máme naštěstí více možností pro doplnění vitamínu D. Můžeme ho získat ze stravy, v tučných rybách, plnotučném mléce, sýrech, vejcích a houbách, ale ani tak většinou jeho potřebnou dávku tělu nedodáme. Vhodné je zařadit do jídelníčku i potravinové doplňky, které pokryjí denní potřebu vitamínu D u dospělých i dětí.

Vitamín D potřebuje naše tělo více než ke dvěma stovkách biochemických procesů, má velký význam pro naši imunitu, kosti, klouby, zuby i nervovou soustavu. Dostatečný příjem vitamínu D nám zajistí správné fungování těla a snížení rizika zdravotních komplikací.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora