I když se zdá, že těhotenství je z velké části ženskou záležitostí, nastávající tatínek může matce i dítěti v mnohém pomoci. Nejde jen o návštěvy u lékaře nebo pomoc při zařizování věcí potřebných pro příchod miminka, ale i o aspekty spojené s fyzickým i emocionálním uklidněním maminky, které jsou tak důležité.
Faktory, ke kterým přispívají (budoucí) tatínkové
Mnohé studie prokázaly, že zapojení manžela do těhotenství snižuje negativní zdravotní stav matek, riziko předčasného porodu, nízké porodní hmotnosti, omezení růstu plodu a kojenecké úmrtnosti. Bylo prokázáno, že pokud je manžel štědrý v emocionální oblasti, a dále ve finanční podpoře, dochází k výraznému snížení stresu matek.
Zatímco je všeobecně známo, že návyky těhotné ženy, jako je kouření nebo pití alkoholu během těhotenství, mohou poškodit rostoucí dítě, stále více výzkumů naznačuje, že strava, pití, kouření a věk muže může přispívat k vrozeným vadám, autismu, obezitě, duševním onemocněním a dalším problémům u jejich dětí.
Studie dále zjistily, že děti, jejichž otcové byli starší 40 let, měly mnohem vyšší riziko autismu ve srovnání s dětmi, jejichž otcové byli mladší 30 let. Toto zjištění potvrdily i další rozsáhlé studie. Starší tatínkové mají také tendenci mít děti, u nichž je vyšší pravděpodobnost výskytu schizofrenie.
Bylo také zjištěno, že obézní muži jsou s větší pravděpodobností otci dětí, které čelí vyššímu riziku obezity. U jejich dětí byla častěji diagnostikována cukrovka, abnormální metabolismus a některé druhy rakoviny. K tomu může docházet kvůli tomu, že obezita a špatná výživa způsobují změny v určitých genech, které s těmito stavy přímo souvisejí.
Až tří ze čtyř dětí s diagnózou poruchy fetálního alkoholového spektra měly otce alkoholiky. Děti s těmito poruchami měly sklon k nižší porodní hmotnost, narušený vývoj mozku a učení.
Co by měli muži vědět o těhotenství
Snažte se o těhotenství dozvědět co nejvíce. Přečtěte si, co můžete očekávat během jednotlivých trimestrů. Díky tomu získáte dobrou úroveň znalosti o těhotenství a budete připraveni na cokoliv.
První trimestr: Pomozte jí cítit se lépe
Začátek těhotenství může být náročný. Vaše partnerka bude pravděpodobně vyčerpaná a nemusí se cítit dobře. Nabídněte jí, že jí zaběhnete pro léky – samozřejmě schválené lékařem. Dejte jí najevo, že je v pořádku, když se před vámi pozvrací. Pokud jí to není příjemné, dejte jí prostor, když je jí špatně.
Samozřejmě přichází na řadu i těhotenské chutě na podivná jídla. Pokud to tak vaše partnerka cítí, neptejte se, co bude k večeři. Buďte dospělí a uvařte si jídlo sami. Pokud se jí z vůně některých jídel dělá špatně, prozatím se jich vzdejte.
Pokud má vaše partnerka ve dvě hodiny ráno chuť na okurky, vstaňte z postele a dojděte pro ně. Za polovinu těhotenství je zodpovědný muž, takže to je to nejmenší, co může udělat.
Počínaje okamžikem, kdy získáte pozitivní těhotenský test, projevujte zájem a zapojte se do celého těhotenství. Zjistěte si co nejvíce informací a přečtěte si knihy o těhotenství, je to jakýsi komplexní průvodce porodem.
Doprovázejte ji na prenatální prohlídky. To je obzvlášť důležité, pokud se během těhotenství objeví nějaký problém. Pokud se zapojíte a budete na schůzkách, budete lépe rozumět tomu, co se děje a co můžete očekávat v budoucnu.
Navštěvujte předporodní kurzy, což je velmi užitečné během porodu, když má žena bolesti a zapomene některé věci, které se naučila. Můžete jí pomoci zapamatovat si, co může dělat, aby zvládla bolest, a co bude následovat.
Druhý trimestr: Hýčkejte ji
Toto je takzvaná líbánková fáze těhotenství – po nevolnostech prvního trimestru a před nepříjemnostmi třetího trimestru. Pokud si chcete na pár dní vzít volno, je to ideální čas vzít vaši ženu na líbánky.
Třetí trimestr: Udělejte jí pohodlí
Ve třetím trimestru se vaše partnerka začne cítit dost nepohodlně. Řekněte jí, ať se posadí a dá si nohy nahoru, zatímco budete připravovat večeři, nebo ji namasírujte. Pokud jdete do kina, vyberte jí místo v uličce poblíž východu, aby mohla snadno vstát a dojít si na záchod. Dělejte tyto maličkosti, nebudete totiž litovat.
Možná se nebude vaše žena cítit ve své kůži, takže je to vhodná chvíle, kdy jí můžete posílit sebevědomí. Pokud se zeptá, jestli vypadá tlustá, řekněte: „V žádném případě, vypadáš krásně.” a tak dále.
Dejte jí pocit, že je výjimečná a žádaná. Pokud je pro, vězte, že sex v těhotenství je téměř vždy bezpečný, pokud lékař nenařídí jinak.
Může se také stát, že na to nebude mít náladu. Nemusí se cítit sexy a rostoucí bříško jí může sex znepříjemňovat. Pokud se jí do toho nechce, mějte pochopení a nemějte jí to za zlé.
Pochopení těhotné ženy
Jakmile se oplodněné vajíčko uhnízdí v děloze ženy, nově se tvořící placenta začne vylučovat hormony, které jsou rozhodující pro růst dítěte.
Tento příval hormonů je tak nezbytný pro rozkvět těhotenství. Lidský choriový gonadotropin neboli hCG (jehož hladina prudce stoupá v prvním trimestru, poté klesá a vyrovnává se kolem čtvrtého měsíce) udržuje embryo pevně usazené v děložní sliznici.
Progesteron a estrogen (které se zvyšují v průběhu devíti měsíců) pomáhají udržovat těhotenství a způsobují tvorbu vyživujících cév.
Tato hormonální lázeň neboli sprcha hormonů, která je pro dítě tak prospěšná, může být pro budoucí maminku opravdu náročná. Způsobuje ranní nevolnosti, zvracení a bolesti hlavy. Estrogen může způsobit extrémní náladovost. K tomu se přidávají bolesti a strach z porodu. Těhotná žena může být během těhotenství opravdu velmi zranitelná.
Jak může manžel těhotné ženy pomoci? Najde se spousta způsobů.
Pozorně jí naslouchejte
Těhotenství v ní může vyvolat touhu si s někým popovídat, vyjádřit všechny své pocity, dostat ze sebe všechno, co v sobě má, zatímco někdy může být mlčenlivější než obvykle.
Ano, ty statisíce myšlenek v jejím nitru ji mohou umlčet a jako dobrý přítel nebo manžel je vaší povinností pochopit, kdy chce mluvit a kdy chce mlčet a být jen ve vaší náruči.
Poskytněte finanční podporu
Zatímco některé těhotné ženy mohou být naprosto schopné postarat se o další výdaje spojené s těhotenstvím: poplatek u lékaře, náklady na testy, doplňky stravy, mohou být i takové, které jsou na svém manželovi závislé.
Odmítání nebo neochota poskytnout jí tuto podporu v ní může vyvolat mimořádnou úzkost a dokonce i depresi. Podílejte se tedy na výdajích a buďte oporou.
Tip: Víte, jak finanční poradce může pomoct se správou financí?
Projevte péči a soucit svým jednáním
Věnujte nějaký čas introspekci své každodenní rutiny a chování. Možný by bylo dobré udělat nějaké změny. Zamyslete se nad tím, co všechno můžete udělat – udělat jí každé ráno hrnek teplého mléka? Nebo ji připravit večeři a navrhnout masáž nohou? Rozkrojit a podávat jí jablko, když se chystá do práce? Připomeňte jí věci, na které kvůli svému „těhotenskému mozku” zapomíná. Snažte se být trpěliví a podporujte ji.
Je také dobré připravit se na návštěvu lékaře se seznamem vlastních otázek a mít připravený kontrolní seznam pro případ nouze.
10 věcí, které by manžel neměl říkat své těhotné ženě
- Je opravdu nutné, abych pokaždé šel k lékaři?
- Proč jsi tak pomalá?
- Jak ti pomůže všechen ten pláč?
- Jak je možné, že zapomínáš brát léky?
- Musíš dobře jíst kvůli mému dítěti.
- Neboj se, to je normální.
- Proč se prostě nemůžeš dostat z téhle nálady?
- Myslím, že jiné těhotné ženy tolik problémů nemají.
- Pojďme se intimně sblížit.
- Dostaneš se po takovém jídle zase do formy?
10 věcí, které manžel může udělat pro svou těhotnou ženu
- Připravit jí výživnou svačinu.
- Nakupovat průběžně čerstvé ovoce a zeleninu.
- Doprovázet ji při procházkách.
- Udržovat kalendář jejích předporodních návštěv.
- Pomáhat jí s domácími pracemi.
- Možná i přečíst knihu o těhotenství.
- Sledovat společně videa o miminkách.
- Mluvit s ní uklidňujícím způsobem, aniž byste ji odsuzovali.
- Snažit se ji držet dál od rodinných dramat.
- Mluvit také s miminkem.
Tip: Víte, jak zařídit dětský pokojíček nejen pro lepší spánek?
Hněv a násilí v těhotenství mohou být škodlivé
Možná, že i vy sami procházíte nějakými problémy. Může to být stres v práci nebo rodinná situace, která vás emocionálně trápí. Možná vás zneklidňují finanční požadavky při přípravě na nového člena rodiny.
Ať už je to jakkoli, vyjadřování vašich negativních emocí na vaši těhotnou ženu s sebou nese obrovská rizika pro ni i nenarozené dítě. Váš hněv může způsobit změny v systémech stresové reakce matky a zvýšit její hladinu hormonu kortizolu, což by následně mohlo zvýšit hladinu kortizolu u nenarozeného dítěte.
Kortizol je neurotoxický, takže při nadměrném zvýšení hladiny má škodlivé účinky na mozek. To může dítěti po narození způsobit emoční problémy. Deprese během těhotenství se u žen vyskytuje stále častěji.
Pokud se těhotná žena trápí, je úzkostná a nemůže spát, způsobuje to snížení funkce jejího imunitního systému, hypotalamu, hypofýzy a nadledvinek.
To přímo ovlivňuje vývoj kognitivních a nekognitivních schopností nenarozeného dítěte. Vede ke zvýšenému výskytu růstové retardace dělohy, předčasného porodu, prodlouženého porodu, poklesu srdeční frekvence plodu, nízké porodní hmotnosti, zvýšenému počtu císařských řezů, poporodních neurobehaviorálních problémů a vývojových poruch.
Naopak, když je těhotná žena klidná a v pohodě, mozek dítěte roste rychleji a porod je pak mnohem snazší a mnohdy i rychlejší, bez komplikací.
Jak spolu může pár spolupracovat, aby bylo těhotenství šťastné?
Snažte se nenechávat si své starosti pro sebe. Sdílejte své myšlenky, obavy a naděje jeden s druhým. Pouhá komunikace, i přesto že ani jeden z vás nemá řešení, může úzkosti výrazně snížit.
Mluvte o tom, jaké to bude být rodičem. Mluvte o výzvách, kterým můžete čelit, jako je práce a problémy s péčí o dítě. Diskutujte o očekáváních, hodnotách a přesvědčeních. Pokud si vaše žena neví rady, jak vybrat dětskou autosedačku, pomozte jí.
Můžete si zahrát tuto hru. Napište svou roli v jejím těhotenství a požádejte ji, aby také napsala, jaká chce, aby byla vaše role. Poté porovnejte poznámky. Možná dojde k překvapivým zjištěním.
Promluvte si o uzlíčku radosti, který je na cestě. Diskutujte o budoucnosti. Vizualizujte si vaše očekávané štěstí. Můžete společně meditovat pomocí krásných možností.
Oceňte úsilí, které pro sebe oba vynakládáte. Vyjděte si na procházku, travte čas jeden s druhým a mluvte o všech věcech, za které jste ve svém životě vděční.
Daniela Vaková, obsahový a SEO specialista
https://vecernikproprahu.cz/podlahove-osvetleni-dobyva-trendy-mezi-svitidly/
https://hlavnimestopraha.cz/pujcka-pro-nezamestnane-jednoduse-pres-internet/
https://prahaaktualne.cz/pri-zadosti-o-zmenu-v-katastralni-mape-potrebujeme-vetsinou-geometricky-plan/