Nelehké události několika posledních let naučily Čechy starat se o své těžce vydělané peníze. V současné chvíli investuje téměř polovina ekonomicky aktivních obyvatel naší země. Hlavním cílem takových akcí je nejen poražení inflace, ale také zajímavý výdělek v průběhu let. Proč nesmíte zapomínat na sílu zlata?
Ideální doplněk portfolia
Rozhodně se nesnažíme tvrdit, že drahé kovy musí tvořit kdovíjak velkou část celkového portfolia. Alfou i omegou všeho jsou akciová ETF a dluhopisy. Právě tyto složky by měly tvořit většinu dlouhodobé strategie. Odborníci však jasně říkají, že přibližně 10–15 % investičního majetku musí tvořit zlato. Proč?
ETF a dluhopisy sice v časech ekonomické pohody rostou rychleji než zlato, ale v období krizí vás překvapí výraznými propady (okolo 30–50 %). Poté jim trvá několik let, než se opět dostanou na původní hodnotu.
Zlato v dobách pohody lehce překonává inflaci, takže roste o trochu pomaleji než zbylé produkty. Svou pravou sílu ukáže až v situacích, kdy přijde recese (válka, krach celosvětové banky, pandemie a podobně). V dobách nejistoty totiž začne rychle růst jeho hodnota. Nejedná se o ojedinělý jev, který by platil jen v posledních letech. Dle historických údajů se takto chová již po generace, a to v osmi z deseti případů.
Bezpečí, nízká volatilita a zisky
Z hlediska bezpečnosti se hodí zmínit i podstatně nižší volatilitu zlata oproti ETF. Pokud máte jasně daný investiční horizont, po jeho uplynutí se klidně může stát, že trhy budou zrovna v červených číslech. V takových okamžicích by bylo hloupé vybírat své finance.
Přesně proto bude vhodné, když vyberete pouze zlatou složku portfolia, jež netrpí zmíněnou volatilitou. Díky tomu budete mít alespoň nějaké peníze. Na zbytek si holt počkáte nějaký ten rok.
A jak je na tom žlutý kov se zhodnocením v průběhu let? Velmi dobře!
V posledním roce se jeho cena zvýšila o 14,5 %.
V posledních sedmi letech o 80 %.
V posledních osmnácti letech o 400 %.
Jak vidíte, ačkoliv se pořád bavíme o značně konzervativní a bezpečné investici, ani přesto se nemusí vůbec za nic stydět.
Případné zisky přitom nekrátí daň z přidané hodnoty a ve většině případů ani daň ze zisku, takže se bavíme o čistých číslech. Žádné odevzdávání peněz státu.
Dlouhodobá strategie vede
V případě zlata platí, že drtivá většina průměrných investorů bude benefitovat ze strategie „Buy and hold“. Určete si konkrétní měsíce v roce, na jejichž začátku/konci pořídíte kousek žlutého kovu. Někdo přikoupí třikrát do roka, jiný klidně dvanáctkrát. Takový postup dodržujte po dlouhou dobu a za nějaký čas získáte vážně záviděníhodnou sbírku. Následně ji prodáte a vyděláte balík. Žádné složité sledování grafů ani časování trhu.
Nádherné kousky do sbírky
Ještě jste se neodhodlali k rozšíření portfolia o zlato? Pak začněte nyní – vaše budoucí já vám poděkuje.
Rozhodně si nenechte ujít stylový začátek v podobě vlastního zlatého dukátu, jejž bude zdobit vaše jméno a příjmení. Daný předmět vyrábí známá Pražská mincovna.
Váží 3,49 gramu a nadchne vás ryzostí 23,66 karátů. Prostě pořádný kus drahého kovu. Součástí objednávky je přirozeně i certifikát dokazující ryzost a pravost každého dukátu. K tomu připočtěte český punc a máte jasno. Celý komplet je úhledně zabalený v dárkové krabičce.
Jak si jej nechat vyrobit? Je to snadné! Nejdříve klikněte na webové stránky pod vloženým odkazem. Na nich vyhledejte své jméno a příjmení, potvrďte a ocitnete se v zákaznické sekci. V ní zjistíte veškeré důležité informace, omrknete cenu a také grafické vyobrazení medaile s vaším jménem.